A források, főleg az írottak, csekély száma és a politikai érdekek ütközése miatt, vitatott kérdés az, hogy a román nyelv csak a Balkán-félszigeten, a Dunától délre keletkezett-e, vagy az ókori Dáciában is, a Dunától északra. Az viszont nem vitás, hogy a román a keleti vulgáris latin nyelvből származik, amely beolvasztotta a trák-dák szubsztrátumát. A román nyelv és a latin, valamint az olasz nyelv kapcsolatát már igen régen felismerték. A humanista történetírás erre alapozva tényként emlegette, hogy a románok Traianus legionáriusainak leszármazottai
Így keletkezett a proto-román nyelv, az i. e. 3. század és az i. sz. 3. század között. Ezt az ószláv nyelv kezdte befolyásolni, amikor, a 7. század végén, szlávok jelentek meg tömegesen a Balkán-félszigeten. Ekkor kezdődött a keleti újlatin nyelvek szétválása is.
A népvándorlások korában más nyelvek (germán nyelvek, türk nyelvek stb.) keveset hatottak a románra, de később, a történelem során, nagyobb hatást gyakorolt a szókincsre a magyar nyelv, a környező szláv nyelvek, az oszmán-török nyelv, az újgörög nyelv, román fordítás. A legtöbb jövevényszó a 18. század végétől kezdve került a román nyelvbe, a nyugati újlatin nyelvekből, főleg a franciából és az olaszból. (forrás)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: